Je Wix dobrá voľba pre web vášho ubytovacieho zariadenia?

Upozornenie: Nasledujúci text obsahuje subjektívny názor na pozitíva a negatíva služby Wix. Ak sa nad nimi zamyslíte alebo mávnete rukou, je len na vás 😃 Rovnako tak, aký systém na tvorbu webu si vyberiete 😉

Podľa nášho názoru Wix nie je voľbou pre dobrý web. Pokiaľ už ste pre Wix rozhodnutí, radšej nečítajte ďalej, budeme úprimní. Pokiaľ sa ešte rozhodujete a máte na výber viac možností, zvoľte čokoľvek iné a podľa nášho názoru urobíte dobre 😃

 

Wix má výborný:

 • marketing
 • skvelé a presvedčivé reklamy
 • mnoho pekných (aj mnoho nepekných) grafických šablón
 • vizuálny editor prvkov


Čo už je menej skvelé, skôr tragické, je:

 • kvalita kódu vygenerovaného Wixom
  Otvorte si zdrojový kód vášho Wix webu a uvidíte miesto krásnej štruktúrovanej syntaxe, ktorá je pýchou každého poctivého kodéra, len chaotický „rozsypaný čaj“, v ktorom sa nedá nič ladiť, opravovať, vyvíjať. Možno vám to nepríde podstatné, ale vyhľadávačom áno. Tie takýto kód neznáša.
 • Wix nepodporuje štandardný Javascript ani jeho nastavby typu jQuery.
  A Javascript je vedľa HTML jedna z dvoch hlavných technológií, na ktorých stojí web od svojich prvopočiatkov. Wix namiesto toho prišiel s vlastným jazykom "Velo", ktoré je obdobou Javascriptu, ale so zakázaným prístupom ku všetkým prvkom DOM (a teda s úplne vykleštenou funkcionalitou). Nemôžete teda využiť žiadnu z miliónov hotových javascriptových knižníc funkcií - Wix vám ich nepovolí do webu vložiť. Prečo? Vyjadrenie oficiálnej podpory Wixu uvádza, že z bezpečnostných dôvodov, aby používatelia "nerozbili Wix" (to sa ani nedá komentovať 😝)
 • nepodporuje responsibilitu
  Responsívny web, ktorý bol vynájdený v roku 2010 a ktorý sa pružne prispôsobuje rôznym veľkostiam displejov, je úplným štandardom cca od roku 2013-2014. Do Wixu stále ešte nedorazil a namiesto neho používa "adaptívny" web, teda čosi ako samostatný web pre PC a pre mobily, technológiu takmer desať rokov prekonanú 👴
 • optimalizácia pre vyhľadávače
  Samozrejme vždy si môžete zaplatiť PPC kampane a priviesť na web návštevníkov. Ale prístupy z prirodzeného vyhľadávania sú zadarmo a základné SEO nastavenia by mala byť samozrejmosť. S kódom vygenerovaným Wixom v podobe chaotického rozsypaného čaju, už neurobíte pri optimalizácii prakticky nič.
 • validita
  Pokiaľ si otvoríte vývojársku konzolu vášho prehliadača na svojom Wix webe alebo si ho vložíte do validátora, pravdepodobne zistíte, že na Wix webe máte podľa vybranej šablóny desiatky, ale možno aj stovky chýb validity 🐛. S ktorými nič neurobíte a ktoré vás poškodia vo výsledkoch vyhľadávania a v zobrazení niektorých prehliadačov.

 

Čo to vo výsledku znamená?

Že vo Wixe, ak sa zadarí, môžete urobiť pekný web. Neurobíte v ňom ale technicky dobrý, validný web. A až budete potrebovať rozšíriť web o ďalšie funkcie, najskôr po veľkých časových a finančných investíciách zistíte, že "to jednoducho vo Wixe nejde" (existuje k tomu množstvo štandardných riešení v štandardných technológiách ako je Javascript alebo PHP, ale to vám bude na Wixe k ničomu, ten vie "naklikať" hotové tlačidlá a prefabrikované moduly).

Čo odporúčate namiesto Wixu?

Reklama Wixu vás asi presvedčila, že úžasný web si môžete za pár minút urobiť sami, aj keď ste web nikdy nerobili.

 

Nechceme vás presviedčať o opaku podobenstvom typu:

Nechoďte ku kaderníkovi, ostrihajte sa sami 😲 

Dajte opraviť auto murárovi 😏

Najlepší dom vám postaví zverolekár 😊

 

Nejako to určite dopadne. Ale najskôr to bude na výsledku spoznať. A najviac tam, kde to na prvý pohľad nie je vidieť.

Pretože predsa len, automechanik už tie autá opravuje dvadsať rokov, a murár je síce machr na priečky a omietky, ale motor dnes vidí prvýkrát.

 

Ak si chcete vytvoriť web zadarmo a sami, skúste napríklad český https://www.webnode.cz Výsledný kód bude o niekoľko tried kvalitnejší, než ten z Wixu.

 

A raz, časom, keď budete mať voľných trebárs päť tisíc, môžete investovať do kodéra, ktorý vám základ webu spracuje a odovzdá vám ho s publikačným systémom, napr. s Wordpressom, v ktorom už si budete sami spravovať obsah - k tomu by mal publikačný systém podľa nášho názoru správne slúžiť.

 

Berte to samozrejme ako náš subjektívny názor, každému môže vyhovovať niečo iné 😉