1. Ubytovacia jednotka - význam a voľba ubytovacích jednotiek

Ubytovacou jednotkou je v oblasti prenájmu ubytovacích služieb myslená jednotka, ktorú si hosť môže samostatne prenajať - izba, apartmán, chalupa, vila, štúdio, apod.

Jedným z prvých rozhodnutí pri ponúkaní ubytovacích služieb je voľba ubytovacích jednotiek vo vašom ubytovacom zariadení:

  • Budete napríklad chalupu alebo vilu prenajímať ako celok?
  • Alebo ju rozdelíte na 3 samostatné apartmány?
  • Alebo ju budete prenajímať ako 6 samostatných izieb?

 

To záleží len na vás a je to vaše obchodné rozhodnutie.

Akonáhle ale zvolíte ubytovaciu jednotku, už ich nemôžete súčasne kombinovať av prípade zmeny jednotiek v budúcnosti musíte starostlivo zvážiť a opraviť všetky napojenia na externé systémy.

 

Ak vilu ponúkate ako jedno ubytovacie zariadenie, nemôžete ju zároveň ponúkať ako niekoľko samostatných apartmánov alebo izieb.

Ak ponúkate vilu ako 3 samostatné apartmány, nemôžete ju zároveň ponúkať ako jedno spoločné ubytovacie zariadenie.

(Hosť, ktorý si chce v takom prípade prenajať celú vilu, si musí prenajať všetky ubytovacie jednotky, ktoré vila obsahuje.)

 

Nemohli by ste v prípade takýchto kombinácií udržať správne informácie o obsadenosti ubytovacích jednotiek - ponukou rovnakého ubytovacieho zariadenia v rôznych formách by ste vždy vzájomne narušovali vaše údaje o obsadenosti, ktoré by boli systémovo chybné a nekonzistentné. Takéto kombinácie nie sú podporované v žiadnom svetovom OTA katalógu ani PMS systéme.

2. Chalupa ako celý objekt a samostatné izby zároveň

Jediná výnimka, ktorá by sa dala teoreticky realizovať, je prípad, keď napríklad chalupu chcete prenajímať ako samostatné izby, ale v hlavných sviatkoch len ako celý objekt. Potom by sa dali vytvoriť samostatné ubytovacie jednotky (ktoré uzavriete pre hlavné sviatky) a ubytovacia jednotka pre celú chalupu (ktorú uzavriete pre všetky obdobia mimo hlavných sviatkov).

Avšak také kombinácie vám vždy prinesú množstvo problémov a chýb rôzneho druhu. Zabudnete na ďalšiu sezónu uzavrieť objekty správnym spôsobom, v rezervačnom systéme sa budú zobrazovať mätúce jednotky a hostia nebudú vedieť, čo vlastne ponúkate a prečo sú objekty uzavreté, a podobne.

 

Vyvarujte sa pokiaľ možno pokusom o také kombinácie a stanovte si ubytovacie jednotky tak, aby najlepšie vystihovali zámer vášho ubytovacieho zariadenia.

3. Jednotky, ktoré možno prenajať samostatne alebo spoločne

Môžete mať napríklad izby, ktoré sú stavebne riešené tak, že majú spoločné zázemie (napr. chodba, kuchynka, toalety), ale rozhodnete sa ich ponúkať ako samostatné ubytovacie jednotky.

Zároveň by ste chceli informovať hostí o tom, že si ich môžu prenajať spoločne. To môžete urobiť iba tak, že ich vhodne pomenujete (Dvojlôžková Standard 1A, Dvojlôžková Standard 1B) a do popisu uvediete informáciu typu "spoločná chodba a toalety s izbou 1B, pre rodinný pobyt odporúčame prenajať spoločne s izbou 1B".

4. Zmena ubytovacích jednotiek

Ubytovacie jednotky môžete samozrejme v čase aj zmeniť, napríklad po stavebnej rekonštrukcii alebo zmene obchodnej stratégie.

Ak nemáte aktívny Channel manager, potom môžete obvykle vykonať takúto zmenu samostatne a relatívne ľahko.

Ak máte aktívny Channel manager, vždy nás kontaktujte. Bude potrebné zmeniť ubytovbacie jednotky v Trevlixe aj všetkých katalógoch a vykonať premapovanie ubytovacích jednotiek so všetkými aktívnymi katalógmi.